פירוק שיתוף בהליכי גירושין

אחת הסוגיות הכי בעייתיות שעולות במסגרת הליכי גירושין לצד הסדרי המשמורת הוא חלוקת הנכסים המשותפים בין הצדדים, כאשר לרוב הנכס המשותף בעל הערך הגבוהה ביותר הוא הדירה של הזוג. פירוק שיתוף בהליכי גירושין נחשב לאחד הפתרונות הכי טובים לבעיה הזאת.

 

נכסים משותפים לזוגות בהליכים גירושין

כאשר זוג שמתגרש מחזיק בנכסים הם יצטרכו להגיע להסכמה לגבי חלוקת הנכסים בין הצדדים במסגתר הליך הגירושין, במקרה שבו הצדדים מחזיקים ביותר מנכס אחד לרוב הם מגיעים להסכמה על חלוקה צודקת של הנכסים בין הצדדים.

כאשר הזוג מחזיק בדירה אחת, הבעיה קצת יותר סבוכה, יש מספר דרכים לפרק את הבעלות בנכס, מכירה של הדירה וחלוקת הכסף שיתקבל ממכירתה בין הצדדים, רכישת הדירה על ידי צד אחד מהצד השני, או המשך שותפות בנכס כאשר צד אחד ימשיך להתגורר בדירה והצד השני ייאלץ למצוא מקום מגורים חלופי.

המקרים בהם הצדדים מגיעים להסכמה כל פתרון הוא מקובל, התהליך מסתבך כאשר הצדדים לא מצליחים להגיע להסכמה בנוגע לחלוקה הצודקת של הנכסים שלהם, במקרים כאלה צריך לפנות לגורם חיצוני שיפסוק, ניתן לעשות זאת על ידי פנייה לבוררות או בסיוע בית המשפט לענייני משפחה.

המגמה השלטת בבתי המשפט היא לשאוף לחלוקה כמה שיותר שווה והוגנת בין שני הצדדים, כאשר יש מספר סיבות שבגינן בית המשפט יחרוג מחלוקה שווה, לרוב כאשר מדובר בנכס שהתקבל בירושה או הנכס שנרכש לפני תקופת הנישואין.

הורים גרושים

תהליך פירוק השיתוף בישראל.

הליך פירוק שיתוף הוא הליך המוגדר בחוק המקרעין בישראל, המטרה שלו היא להסדיר פירוק שותפויות בנכסים כאשר לנכס יש יותר מבעלים חוקי אחד, החוק מאפשר לכל אחד מהשותפים בנכס לדרוש את פירוק השותפות.

פירוק השיתוף במסגרת סכסוכים עסקיים נחשב לפשוט יחסית, כאשר בית המשפט נדרש לסוגייה הוא לרוב יפעל באופן פורמלי בהתאם לחוק היבש, מתוך רוצה להיטיב עד כמה שניתן עם כל אחד משותפים בנכס.

הליכי פירוק שיתוף שמתרחשים במסגרת הליכי גירושין זוכים ליחס מיוחד, ראשית לרוב הבקשה תידון על ידי בית משפט לענייני משפחה על ידי בית דין רבני, בניגוד להליכים עסקיים שיידונו לרוב בבית משפט שלום או מחוזי.

בתי המשפט לענייני משפחה לוקחים בחשבון שיקולים רבים יותר בבואם לטפל בהליכי פירוק שיתוף במסגרת הליך הגירושין. לצד הרצון להיטיב עם שני הצדדים, בתי המשפט בוחנים גם סוגיות אחרות.

הסוגיות שעולות לשולחן הדיונים לרוב קשורות בילדים המשותפים של הזוג, בית המשפט ישאף לצמצם את הפגיעה בהם ולכן, יש מקרים בהן הפסיקות שלו יחרגו מהוראות החוק הפשוטות כדי שהילדים לא ייפגעו מהליך הגירושין.

פירוק שיתוף במסגרת הליכי גירושין יכול להביא לפתרון של אי הסכמות רבות, כדי להפוך את הטיפול בתהליך לטוב וחלק עד כמה שניתן מומלץ לפנות לעורך דין טוב בתחום המשפחה.

אז מה היה לנו בעמוד זה?
מאמרים נוספים
שאולי תאהבו