האם אפשר לעשות עבודות בגובה ללא במת הרמה?

עבודות בגובה מתבצעות במגוון רחב של פרויקטים ובענפי הבנייה, השיפוצים והתעשייה. עם זאת, לא תמיד ברור איך מבצעים עבודות כאלה בצורה הכי בטיחותית ומתי כדאי להשתמש בבמות הרמה. הנה כל הפרטים.

המטרה של עבודות בגובה היא בדרך כלל לטפל בחלק העליון של המבנה. למעט פרויקטים יוצאי דופן שבהם מפעילים במת הרמה כדי לבנות גשרים או מחלפים, הפרויקטים היום יומיים הבולטים הם אלו שמשולבים בענפי הבנייה, התעשייה והשיפוצים. עם זאת, השכיחות הגבוהה של פרויקטים שכוללים עבודות בגובה לא בהכרח עולה בקנה אחד עם הידע של קהל היעד והלקוחות.

 

מאפיינים של במת הרמה והשימוש בה

כיום, לא תמיד ברור האם ומתי אפשר לעשות עבודות בגובה ללא במת הרמה. מצד אחד, במות מן הסוג הזה הן פתרון הרמה נוח. בעזרת פתרונות הרמה כאלה אפשר להרים לגובה גם את העובדים וגם את הציוד, תוך שמירה על כל כללי הבטיחות הנדרשים על פי החוק. מצד שני, יש מקרים שבהם במת ההרמה לא מגיעה גבוה מספיק. בנוסף, צריך לזכור שקיימים עוד פתרונות הרמה שחלקם יכולים להיות רלוונטיים עבור הפרויקטים הנפוצים.

בסופו של דבר, השיקולים משותפים לכל הפרויקטים ובהם מציבים בראש סדר העדיפויות את הבטיחות ואת היעילות. אם במת הרמה מסוגלת להתמודד עם הדרישות האלה, ניתן יהיה להשתמש בה גם במקומות סגורים וגם במקומות פתוחים. בכל שאר המקרים, יהיה צורך לשלב את הבמה יחד עם עגורן, מנוף או כאמור עבודות סנפלינג מקצועיות.

 

הבדלים בין פתרונות הרמה

פתרונות ההרמה הקיימים למעט במת הרמה הם עגורן וסנפלינג. ההבדל הוא שבעגורן משתמשים מתוך הקרקע, בעוד הסנפלינג מבוצע דרך הגג.

אם רוצים לבצע עבודות בגובה בבניינים רבי קומות  ואין מספיק מקום על הקרקע להציב מנוף או כל סוג אחר של עגורן, יכול להיות שהפתרון האידיאלי יהיה שימוש בחבלים וביצוע סנפלינג. אם לעומת זאת העבודה מורכבת יותר ומחייבת גם הרמה לגובה של העובדים וגם הרמה של הציוד, האופציה המומלצת תהיה במת הרמה או עגורן.

 

איך יודעים מתי להשתמש בבמת הרמה ומתי להשתמש בעגורן?

קבלני הבניין או השיפוצים הם אלו שמחליטים תוך כדי הפרויקט באיזה סוג של פתרונות הרמה להשתמש. כמו כן, אפשר לשלב בין סוגים שונים של פתרונות הרמה: כמו למשל באמצעות הפעלת במת הרמה עבור הקומות הנמוכות, הפעלת עגורן לצורך הרמה של הציוד עד הגג והפעלת אנשי סנפלינג שגולשים מהגג אל עבר הקומות הגבוהות.

בנוסף, אפשר לבחור מתי להשתמש בבמת הרמה ומתי להשתמש בעגורן לפי אופי הפרויקט – כמו בהבדל בין עבודות בגובה שכוללות ניקיון, עבודות בגובה שכוללות ריצוף וחיפוי החלק החיצוני של המבנה או עבודות בגובה שהדגש בהן הוא על הבנייה עצמה.

 

מנוף הרמה צהוב

אז מה היה לנו בעמוד זה?
מאמרים נוספים
שאולי תאהבו