עבודה במרכז ולגור בבאר שבע – הצד המשפטי

בין אם אתם גרים בעיר או בכפר, נוסעים ברכב פרטי או בתחבורה ציבורית, רבים מאיתנו פותחים את יום העבודה בנסיעה.

למרחק של מקום העבודה ממקום המגורים שלנו ולמשך הנסיעה הנדרשת יש השפעה מרחיקת לכת על איכות החיים שלנו.

עובדים שגרים קרוב למקום עבודתם נוטים לדווח על מידת שביעות רצון גבוהה יותר בהשוואה לעמיתיהם שנאלצים לבזבז זמן רב על נסיעות.

מסיבה זאת, במידה וחל שינוי במיקום של מקום עבודתכם או במידה ועברתם דירה למקום מרוחק יותר קיימת חקיקה שנועדה להגן עליכם ולאפשר לכם להתרגל לשינוי שנערך.

 

עברתי דירה ומיקום מקום העבודה נותר ללא שינוי, מה הן הזכויות שמגיעות לי?

בחירת מקום מגורים ומציאת דירה שעונה על הצרכים שלכם היא לרוב אינה משימה פשוטה. הסיבה לכך נעוצה בגורמים הרבים שיש לקחת בחשבון בעת מציאת מקום מגורים, החל בשיקולי תקציב, צורך להיות קרוב לבני משפחה שזקוקים לתמיכה ומסגרות שמתאימות לילדים.

מסיבה זאת, במידה ומקום המגורים החדש שמצאתם נמצא במרחק של למעלה מ- 40 קילומטרים ממקום המגורים הקודם שלכם תוכלו למעשה להתפטר מהעבודה בדין מפוטר ובכך להנות מההטבות שהיו מגיעות לכם במידה והייתם מפוטרים.

 

מקום העבודה שלי העתיק את מיקום משרדיו או העביר אותי לסניף אחר, מה יש באפשרותי לעשות?

לעיתים מקומות עבודה עורכים שינויים לוגיסטיים אשר לא לוקחים בחשבון את הצרכים של כלל עובדיהם.

בין אם המקור להתנהלות זאת הוא אילוצים אשר לא מאפשרים דרך פעולה אחרת או שמדובר בהחלטה פזיזה אשר לא לקחה בחשבון את ההשלכות על העובדים, עובד שעומד בפני מצב שכזה אינו לחלוטין חסר אונים.

גם אם המרחק למקום העבודה החדש לא גדל בצורה מהותית, אם העובד הוכיח כי חלה "הרעה מוחשית" בתנאי העסקתו רשאי העובד להתפטר בדין מפוטר. הרעה משמעותית שכזאת יכולה לכלול הארכה של משך הנסיעה לעבודה, צורך בהחלפה בין מספר אוטובוסים, חוסר יכולת של העובד למלא את חובותיו כהורה עקב המיקום החדש של העבודה ועוד.

 

התפטרות בדין מפוטר, כיצד ניתן לעשות זאת ומהן המשמעויות של מהלך שכזה

כאמור, כאשר אדם מתפטר בדין מפוטר הוא למעשה זכאי לאותם תנאים להם זכאי אדם מפוטר. תנאים אלו כוללים בין היתר פיצויי פיטורים בהתאם לוותק של אותו עובד.

כמו כן, העובד יהיה זכאי לקבל דמי אבטלה מיד עם סיום העבודה שלו ולא רק בתום תקופה של 90 ימים, כפי שקורה לאדם שהתפטר ממקום העבודה ביוזמתו.

לרוב, על מנת לממש זכות זאת על העובד להודיע למקום העבודה על ההתפטרות בכתב מבעוד מועד. כמו כן, במקרים מסוימים על העובד יהיה להוציא אישורים מתאימים המוכיחים כי אכן הייתה לו עילה להתפטר בדין מפוטר כמו למשל חוזה שכירות חתום או מסמך רשמי מהעירייה.

המרחק בין מקום העבודה למקום המגורים אינו עניין של מה בכך. במידה וחל שינוי לרעה באחד מן השתיים זכרו כי יש חוקים שיכולים לסייע לכם ובמידת הצורך פנייה לעורך דין דיני עבודה עשויה לעזור לכם להתנהל מול המעסיק בצורה הנכונה ביותר.

 

אביזרי בית משפט

אז מה היה לנו בעמוד זה?
מאמרים נוספים
שאולי תאהבו