סוד הקסם: הכירו את תורת הסוגסטיה

מנטליסטים שונים ואמני חושים עושים שימוש בסוגסטיה על מנת לגרום לאדם אחר לשנות דעות, מחשבות, התנהגויות ותפיסות מחשבתיות במהלך מופע. בסוגסטיה נעשה שימוש נרחב בעולם הטיפול בעיקר באמצעות שיטת אן.אל.פי הדוגלת בהשאה כגורם משנה חיים. במאמר הבא: סוגסטיה – כל התורה על רגל אחת.

 

מה זה סוגסטיה?

נתחיל עם המשמעות המילולית: סוגסטיה לקוחה מהמילה הלועזית: suggestion (הצעה). הסוגסטיה עוסקת בהצעות המופנות לתת מודע של בני אנוש אחרים או כלפי עצמנו (הצעת אדם לתת מודע אישי מכונה אוטו-סוגסטיה). כדי להבין מהי סוגסטיה איך היא פועלת, נחקור תחילה את מבנה המוח האנושי:

 

תת המודע וההכרה המודעת

תת המודע

הידעתם? תת המודע מהווה כ-95% מהמוח שלנו. תת המודע הוא האחראי בפועל על ההתנהגויות והרגלי החיים שלנו.: הרגלי חיים רצוניים כמו הרגלי אכילה ותחביבים לצד התנהגויות שאינן רצוניות כגון: מימיקה ואמונות יסוד כלפי עצמנו. הערכים, התפיסה הבסיסית של האדם את העולם ואת עצמו וכן הרגשות המגיעים כתגובה למפגש עם הערכים ותפיסת העלם כולם מקורם בתת המודע.

 

ההכרה המודעת

לעומת התת מודע, המוח המודע שליט של 5% בלבד מהמוח. תפקידי המוח המודע הם ארבעה:

  • ניתוח וביקורת של המעשים תוך שיקולי רווח והפסד ומדידת המעשים היחס לנורמות מקובלות.
  • נתינת הסברים הגיוניים להתנהגויות שונות של האדם.
  • כוח רצון בצורתו הראשונית.
  • יכול זיכרון לטווח הקצר.

הצעות המתאימות להנחות היסוד של תת המודע תתקבלנה מיידית. על מנת שהאדם יבצע פעולות בצורה מושכלת, המוח המודע מכיל את השומר הבירוקרטי, זה מנתח בכלי ההיגיון את המעשים השונים.

כפי שאמרנו, באמצעות הצעות ישירות לתת המודע ניתן לגרום לשינויי התנהגות ושינויים בהרגלים. על מנת לגרום להצעות להתקבל, יש לנטרל ראשית את הכוח הבירוקרטי. כך יוכל תת המודע להיענות בתמימות להצעה סוגסטית.

 

סוגסטיה בעולם המנטליזם

כפי שציינו בפתיחה, מנטליסט עושה שימוש במנטליזם בהופעותיו על מנת לגרום למשתתפים לבצע פעולות שונות לפי הוראותיו. אמני חושים לומדים לנטרל את השומרים הבירוקרטיים של תת המודע וכך מצליחים לשלוט במחשבות, רגשות והתנהגויות של משתתפים המוכנים שלתף פעולה.

 

סוגסטיה מוגבלת

נציין כי סוגסטיה, כשמה כן היא: הצעה. האדם המקבל סוגסטיה יכול להיענות בחיוב או לסרב לפי רצונו. שליטה טובה יותר בתת המודע תתבצע כשבאדם תחת השפעה של היפנוזה.

 

אופי אנושי ביחס לקבלת סוגסטיה

ישנם אנשים המוגדרים כסוגסטביליים יותר – כלומר, מקבלים בקלות סוגסטיה או השאה – כפי שנכון לכנותה בעברית. לעומתם, חלק קטן מהאוכלוסייה מוגדר כלא סוגסטבילי או כסוגסטבילי במידה מועטה מה שאינו מאפשר קבלת סוגסטיה בקלות.

 

סוגסטיה בצורה נכונה – כלי יעיל ביותר בעולם הטיפול ועבור הופעות מנטליזם

כאשר הסוגסטיה נעשית בצורה נכונה היא מאפשרת את קבלת ההצעה מיידית ממש כמו הזנת קוד פקודה למחשב בשפת תכנות מתקדמת ולכן נעשה בה שימוש בהופעות מנטליזם ככלי מקורי מרתק בעל השפעה נרחבת על המוח האנושי.

סוד הקסם

אז מה היה לנו בעמוד זה?
מאמרים נוספים
שאולי תאהבו