משכנתא לתושב חוזר – כל מה שצריך לדעת

ישראלים רבים השבים להתגורר באופן קבע בישראל מעוניינים לרכוש דירה.

כתושבים חוזרים, הם זכאים להטבות מהמדינה ויכולים לקחת הלוואת משכנתא בתנאים נוחים. בכתבה זו נציג כל מה שצריך לדעת על משכנתא לתושב חוזר.

 

בוא הביתה…

כדי לעודד חזרה של ישראלים לארץ ניתנים להם הטבות שונות, כך הקליטה שלהם קלה יותר. תושב חוזר הוא מי שגילו 17 ומעלה והתגורר בחו"ל שנתיים לפחות. ישנם מקרים בהם צריך לגור יותר שנים בחו"ל כדי לקבל את כל ההטבות. ההטבות כוללות: הטבות מס, פטור ממס קניה, תשלומי מכס ומע"מ, יבוא של מכשירים חשמליים ורכב אישי, מענק לנזקקים, סיוע בתשלום למעונות יום, מימון שכר לימוד לסטודנטים, ייעוץ עסקי, סיוע בתעסוקה, קצבת זקנה, קצבת נכות ועוד. בנוסף, תושב חוזר יכול לקבל הלוואת זכאות לרכישת דירה. כדי לקבל את ההלוואה שהיא למעשה משכנתא בתנאים נוחים ובריבית קבועה הצמודה למדד, מומלץ לבדוק אצל יועצי המשכנתאות. למידע על way out משכנתא לחצו כאן. מתן הלוואת הזכאות נקבע על פי מספר קריטריונים כמו: שירות צבאי, תאריך העלייה לארץ, מס' ילדים ועוד. תושב חוזר המעוניין לרכוש דירה באזור עם עדיפות לאומית יקבל אף מענק.

 

כיצד מגישים בקשה לתושב חוזר?

המשרד האחראי על תושבים חוזרים הוא המשרד לקליטת עליה. יש לגשת למשרד באזור המגורים ולמלא טפסים. צריך להביא: דרכון, תעודת זהות ואישורים אחרים להם נדרשים. לאחר קבלת האישור ניתן לפתוח חשבון בנק, לקבל הבטחת הכנסה למשך 3 חודשים ולפקוד את לשכת התעסוקה. האישור מאפשר קבלת כל ההטבות המגיעות לתושב החוזר.

 

מה תהליך קבלת המשכנתא לתושב חוזר?

תהליך המשכנתא לתושב חוזר זהה לתהליך של תושב רגיל. עליו לפנות לבנק למשכנתאות ולבקש הלוואה. רוב הבנקים בהם מתנהל החשבון נותנים גם הטבות הקשורות למשכנתא. חשוב לבדוק מה ההון האישי ומה גובה ההלוואה ביחס לדירה. בדרך כלל הבנקים נותנים מימון של 75% מערך הדירה. מסכום ההלוואה הדרושה יש להוריד את הלוואת הזכאות של המדינה ולקבל הצעה לסכום הדרוש. ההצעה של הבנק היא בהתחשב למספר השנים של ההלוואה (עד 30 שנים), המסלול והריבית הרצויים ובדיקת הזכאות. כדי לקבל הצעה עם תנאים נוחים ומשתלמים יש לבדוק כמה בנקים ולהבין מה הכי משתלם. על מנת לחסוך בהתרוצצויות ולקבל את ההצעה המשתלמת ביותר, מומלץ להיעזר ביועץ משכנתאות פרטי, למרות שבבנקים ישנם יועצי משכנתאות שעובדים אצלם ומעניקים שירות בחינם. למרות זאת, הם אינם אובייקטיבים ויש להם אינטרס לתת את ההלוואה כדי שהבנק בו הם עובדים ירוויח. יועץ המשכנתאות הפרטי עולה כסף אך הוא בונה תכנית עם הרכב ההלוואה המתאים ביותר ללקוחות, כך שזה משתלם לטווח הרחוק.

 

תכנון התמהיל לתושב חוזר

התמהיל הוא שילוב של מספר מסלולים המרכיבים את המשכנתא. תושב חוזר המרכיב תמהיל של 2-3 מסלולים יוכל בעתיד לקצר את מס' השנים שעליו להחזיר את ההלוואה או להפחית את ההחזר החודשי של המשכנתא. למשל, אם משתחררים כספים מחסכונות שחסך בחו"ל או ממקורות אחרים, יוכל להקטין את ההחזר החודשי של המשכנתא. ייתכן שבהתחלה יתאים לתושב החוזר מסלול אחד על מנת לשמור על יציבות. בהמשך יוכל אף להאריך את תקופת ההחזר או לקצר מסלול באמצעות מחזור משכנתא. כל זאת בתנאי שעוקבים אחר הריביות, הקרן, הפריים והמדד. הפתרון הטוב ביותר הוא להתייעץ עם יועץ משכנתאות בבניית התמהיל המתאים לצרכים של התושב החוזר ולקבל ליווי לאורך כל תהליך לקיחת המשכנתא.

 

כניסה לדירה

אז מה היה לנו בעמוד זה?
מאמרים נוספים
שאולי תאהבו