משכנתא הפוכה – הדרך שלכם להנות מתקופת הפנסיה

משכנתא הפוכה ידועה כמשכנתא המצילה מבוגרים וקשישים רבים מחרפת רעב. אך גם לה יתרונות וחסרונות רבים. כאן בכתבה נדון ביתרונות וחסרונות משכנתא הפוכה ונבדוק מה כדאי לעשות כדי שהיא אכן תהיה משתלמת. מוזמנים להמשיך איתנו אם אתם מעל גיל 60 או שהוריכם עונים להגדרה זו.

 

מהי משכנתא הפוכה?

משכנתא הפוכה היא משכנתא הניתנת לבני שישים ומעלה בלבד. וזוהי הסיבה לשוני שלה. משכנתא רגילה לא תהיה מאושרת ללווה שהוא מעל גיל 60. משכנתא הפוכה לעומת זאת, ניתנת אך ורק לבני 60 ומעלה. כדי להבין מהי משכנתא הפוכה חשוב להבין מהי משכנתא.

משכנתא היא הלוואה הניתנת תמורת שעבוד נכס עבור רכישתו. משכנתא הפוכה היא הלוואת משכנתא הניתנת תמורת שעבוד הנכס הקיים ששייך ללווה, אך הוא ניתן למטרות אחרות. משכנתא הפוכה יכולה להוות הכנסה יפה בתקופת הפנסיה והיא יכולה לשמש למימון טיול משפחתי חלומי ועוד.

 

מה מאפיין משכנתא הפוכה?

משכנתא הפוכה ניתנת אך ורק לבני שישים ומעלה. בנוסף לכך, היא מלווה בריבית קבועה צמודה למדד כך שהיא יקרה יחסית. ההלוואה נפרעת בתום תקופת הלוואה, לאחר פטירת הלווים. זה אומר שאם אתם כבר בני שישים ומעלה, אתם יכולים לקחת הלוואת משכנתא הפוכה מבלי לדאוג להחזיר אותה. ההלוואה מאפשרת חיים רגועים ונוחים כלכלית.

 

איך פורעים משכנתא הפוכה?

משכנתא הפוכה נפרעת לאחר פטירת הלווים. היורשים מקבלים דרישה לתשלום מהבנק בתוספת מכתב המפרט את דו"ח יתרת המשכנתא. ליורשים יש שתי אופציות: או לשלם את המשכנתא, לסלק אותה וליהנות מהנכס, או לתת לבנק להתעסק עם פדיון החוב. המקרה כזה הבנק יוציא את הדירה למכירה ובכספי המכירה הוא יכסה את חוב הלווה. היורשים יקבלו את יתרת הכסף בניכוי ההוצאות.

באפשרות הלווים למחזר את המשכנתא ההפוכה למשכנתא רגילה וכך לשלם אותה בתשלומים וליהנות מהנכס הקיים. זוהי אלטרנטיבה בה בוחרים מרבית היורשים.

 

מהם יתרונות משכנתא הפוכה?

כמו כל דבר, גם למשכנתא הפוכה יש יתרונות וחסרונות. נתחיל בסקירת היתרונות.

 

חיים נוחים

ההלוואה מאפשרת לחיות בכבוד את תקופת הפנסיה מבלי להזדקק לטובות כלכליות, לא מהילדים ולא מארגוני צדקה.

 

הלוואה קלה למימוש

קל לקבל משכנתא הפוכה. אין צורך בביטוח חיים, אין צורך בהצגת הכנסות, תלושים ומשכורות. יכולת ההחזר כלל לא נבחנת ולכן קל לקבל את ההלוואה הזו.

 

מאפשרת גמישות

את ההלוואה ניתן לקבל בשתי צורות: או בתקבול אחד גדול של כל הסכום, אן בפעימה חודשית קבועה. לווה שנזקק למימון טיפול יקר או אחד שמעוניין בהכנסה נוספת על חשבון הנכס, יכול להיעזר במשכנתא זו וליהנות מסכום יפה בהתאם לבחירתו.

 

מהם חסרונות משכנתא הפוכה?

החיסרון הראשי הוא המחיר. משכנתא הפוכה עולה לא מעט. הריבית המאפיינת אותה היא ריבית קבועה צמודה למדד המחירים לצרכן ולכן לא תמיד משתלם ליטול אותה. בנוסף לכך, הרבה פעמים משכנתא הפוכה מהווה מקור לסכסוכים משפחתיים בעניין הירושה וסילוק המשכנתא. ההמלצה היא לקבל החלטה עם יועץ משכנתא מומחה שיוביל אתכם לקבלת החלטה נכונה.

חתימה על מסמך

 

אז מה היה לנו בעמוד זה?
מאמרים נוספים
שאולי תאהבו