מחיקת חובות: האם זה אפשרי?

צבירת חובות רבים אינה מחה נדיר במחוזותינו. אנשים רבים מוצאים את עצמם, במיוחד לאחר נטילת סיכונים עסקיים וכספיים, עם חובות רבים וריביות מנופחות. אין ספק שמדובר במצב לא נעים –  חובות הם מקור ללחץ נפשי, מוניטין גרוע ונטל כלכלי. הם מעכירים על חיינו ולפעמים נדמים כבור ללא תחתית שלא ניתן לצאת ממנו. בדיוק לשם כך קיימים הליכים שונים, שבמסגרתם ניתן להגיע להסדר פשרה כספית עם הנושים ולהתמקד בשיקום כלכלי. בעת קבלת צו ההפטר המיוחל – נפטר החייב מכל חובותיו או חלקם. כל הפרטים במאמר

 

הגשת בקשה למתן צו הפטר

כאשר חייב מגיע למצב שאינו יכול לשלם עוד את חובותיו, הוא יכול להגיש בקשה למתן צו הפטר. מה הכוונה בצו הפטר? צו הפטר מקנה הסדר חובות, שמסגרתו ניתן למחוק חובות באופן מלא או חלקי. צו ההפטר אף יכול להתבטא במחיקת סכום הריביות בלבד, דבר כשלעצמו יכול להוות הנחה כספית משמעותית.

על מנת להגיש בקשה למתן צו הפטר, על החייב לעמוד במספר תנאים:

  1. להיות מוגדר כמוגבל באמצעים – ההכרזה על מעמד 'מוגבל באמצעים', תיעשה על ידי רשם ההוצאה לפועל. הכרזה זאת בעצם מגדירה את החייב כאדם שאין ביכולתו לשלם את חובותיו, בהתאם לסכומים מסוימים ופרקי זמן מסוימים. ההכרזה מקנה לחייב תשלומים חודשיים על מנת לכסות את חובו, ויוצרת הגבלות כמו איסור יציאה מהארץ, איסורים עסקיים והגבלת שימוש באשראי. על המבקש צו הפטר להיות מוגדר כמוגבל באמצעים בארבע השנים האחרונות, ולעמוד בכל התשלומים שניתנו לו במסגרת על ידי רשם ההוצאה לפועל בשלוש שנים האחרונות.

  2. בבעלות החייב אין נכסים שניתן לעקל או למכור.
  3. חובותיו של החייב אינם מסתכמים ביותר מ- 800,000 ₪. עם זאת, יש חריגויות: אם אכן חובותיו של החייב מסתכמים ביותר מ- 800,000 ₪, אך סכום החוב בעת הגשת הבקשה לא עלה על 400,000 ₪ בנוסף לכך שכל חובותיו של החייב לא עולים על 2,000,000 ₪, תיתכן הגשת בקשה למתן צו הפטר.
  4. החייב אינו מנהל הליך פשיטת רגל, ולא ניהל הליך פשיטת רגל (גם אם נדחה\אושר) בחמש שנים האחרונות לפני הגשת הבקשה למתן צו הפטר.

במידה ובקשת החייב אושרה לדיון, והנושים לא התנגדו להליך, ניתן יהיה לעבור לדיון עצמו, שיכריע אם הבקשה תאושר ומה יהיה הסדר החובות. במידה והבקשה לא אושרה, רשאי החייב להגיש ערעור לבית משפט השלום תוך עשרים ימים מרגע מתן ההחלטה.

כפי שניתן לראות, מחיקת חובות היא אפשרית אך היא כרוכה בבירוקרטיה רבה ובאסטרטגיה מתוכננת. משרד עו"ד דן מור מזמין אתכם לפגישת ייעוץ, כדי שנוכל ליידע אתכם על זכויותיכם ולגבש עבורכם את המהלך הטוב ביותר – כך שתוכלו לצאת מההליך כשידכם על העליונה.

חוק בענייני כסף

אז מה היה לנו בעמוד זה?
מאמרים נוספים
שאולי תאהבו