מה זה הדפסה בתלת מימד ואיך זה עובד

מעטים האנשים בשנת 2020 שלא נתקלו או שמעו על המושג הדפסה תלת מימדית. אם אתם מהבודדים שעוד נשארו מאחור ולא יודעים על מה מדובר, אנחנו שמחים שהגעתם למאמר שיסביר לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת על מה זה הדפסה בתלת מימד ואיך זה עובד. אז שנתחיל? קדימה!

 

ברוכים הבאים למאה ה-21!

אז כן, תרשו לנו לברך אתכם עם הגעתכם לעולם העתידני, המהפכני והמקורי של המאה ה-21. העולם שלנו מלא בחידושים ששינו לכולנו את החיים, מקטן ועד גדול. בהתחלה היו אלו הטלפונים החכמים שנכנסו אל חיינו וגרמו למהפכה של ממש בתחום התקשורת, לאחר מכן הגיעו הקורקינטים שמכסים את הרחובות של תל אביב בפרט ושל העולם כולו ובשנים האחרונות הגיעו אלינו גם המדפסות התלת מימדיות, שחוללו שינוי מטורף בתעשיות רבות ומגוונות.

 

מה זה הדפסה בתלת מימד ואיך זה עובד?

אז כשמדברים על הדפסה בתלת מימד, או הדפסה 3D בשמה האמריקאי, מדברים למעשה על טכניקה שמאפשרת היום לעצב ולתכנן באמצעות תוכנות מחשב מתקדמות דגמים ומודלים של מבנים, בגדים, צעצועים, כלי בית, רהיטים ועוד ולאחר מכן – להדפיס אותם.

כן, לא מדובר כאן על הדפסה באמצעות דיו שחור או צבעוני על גבי נייר, אלא להדפיס ממש את הדגם המתוכנן בתור חומר ממשי בעולם. בצורה זו ניתן היום לייצר באופן אישי או תעשייתי מוצרים מדוייקים להפליא שעברו תהליכי שכלול באמצעות תוכנות מחשב.

הדפסה בתלת מימד למעשה עובדת בצורת הדפסה של שכבות על גבי שכבות, שיחד יוצרות את האלמנט התלת מימדי. בצורה זו ניתן לבחור את החומר שאותו רוצים להדפיס, כך שבסוף יכולים להתקבל גופים תלת מימדיים עשויים ניילון, ABS, PLA וחומרים נוספים. ניתן כמובן גם לבחור את הצבע של הגוף במודפס וכן את רמת הגימור שלו – גימור עץ, גימור אבן, גימור מתכת ועוד.

 

למה זה עוזר?

העניין הזה לא סתם נחשב לגדול בתחומו, והסיבה לכך היא פשוטה וברורה מאוד. מדובר כאן על תהליכי תכנון וייצור שחוסכים המון זמן ומשאבים כלכליים כמו תחזוקה של כוח אדם, שימוש בחומרים מזהמים לבניית אב טיפוס ולשכלול המוצר ועוד. למעשה, הדבר מאפשר הגעה לפרטים הקטנים ביותר עוד בשלב התכנון במחשב, מבלי צורך לייצר עוד ועוד דגמים ראשוניים לצורך מקצי שיפורים.

 

מי משתמש במדפסות תלת מימד?

בגדול, כל אחד יכול להשתמש במדפסת תלת מימד. אנשים רבים מעוניינים להשתמש במדפסת תלת מימד לשימוש אישי וביתי והם מייצרים באמצעותו מוצרים בסיסיים כמו מעמד לאייפד, כלי בית ועוד. לעומת זאת, עסקים רבים הכניסו מדפסות תלת מימד לשימוש יום יומי במשרדיהן לשם בניית אב טיפוס למוצרים ראשוניים לפיתוח, משרדי אדריכלים ומעצבים שמשתמשים במדפסת לתכנון והדפסה של מודלים של בנייה ועוד.

מכשיר הדפסה

אז מה היה לנו בעמוד זה?
מאמרים נוספים
שאולי תאהבו