מה הסיכון ברטיבות בחלקי הבית השונים?

כתמי רטיבות – הסיוט הגדול ביותר.

הם יכולים להופיע בכל חדר, בכל זמן ובכל מקום, אבל אוהבים במיוחד חדרי אמבטיה.

למה בעצם הם מופיעים? האם הם מסוכנים? ואיך אפשר למנוע אותם?

 

מה גורם לרטיבות?

רטיבות יכולה לנבוע משני גורמים מרכזיים – איטום לקוי, שהמקור שלו יהיה בדרך כלל בגג, שכן דרכו יכולים לחדור מי הגשמים. האפשרות השנייה היא נזילה באחת הצנרות, ובדרך כלל שנמצאת מאחורי הקיר הבעייתי. במקרים נדירים יחסית, יכול להיות שילוב של שתי הבעיות – בעיה בצנרת בדירה מעליכם, יחד עם בעיית איטום, שגורמת למים לחלחל לקיר הבית שלכם.

 

איך אפשר לגלות את הבעיה?

בטרם תפנו לבעל מקצוע, אתם יכולים לנסות לבדוק בעצמכם האם יש נזילה. התחילו בבדיקה של מונה המים, ולאחר מכן סגרו את כל הברזים (אל תשכחו את הברז של הניאגרה) למשך כמה שעות, ורצוי למשך הלילה. לאחר מכן בדקו את מונה המים – במידה והוא זז, סביר להניח שיש לכם נזילה.

במידה ומקור הבעיה באיטום, חשוב להיוועץ בבעל מקצוע, משום שיש חומרי איטום רבים בשוק, וקשה לדעת מי מהם יכול להתאים לפתרון הבעיה מולה אתם ניצבים. שימו לב שכשאתם בוחרים חומר איטום, אתם מקפידים לבחור אחד שיתאים למזג האוויר הישראלי, מזג אוויר חם ולח יחסית – מה שמקשה על חלק מחומרי האיטום לפעול כראוי.

 

מה הסיכונים ברטיבות?

קודם כל, חשוב לדעת שרטיבות אכן מביאה עמה מספר סיכונים. הראשון שבהם, הוא סיכון לבריאותכם. רטיבות מביאה עמה במקרים רבים עובש, במיוחד כשהחדר בו יש רטיבות הוא חדר סגור יחסית. עובש מסוכן לבריאות, במיוחד כשסוג העובש הוא עובש שחור.

העובש יכול לגרום לתסמינים קלים וקשים כאחד – החל בשיעול וכלה במוות, והוא מסוכן במיוחד לאנשים בעלי מערכת חיסונית חלשה, אך עלול לגרום נזק בטווח הרחוק גם לאנשים עם מערכת חיסונית חזקה.

 

איך מטפלים?

אז עכשיו כשהבנו שהרטיבות עלולה להוות סיכון ממשי לבריאותנו, חשוב שנדע איך לטפל בה. תחילה, יש לטפל במקור הבעיה – הנזילה. במידה ומקור הבעיה הוא לא איטום, אלא נזילה באחת הצנרות, תרצו להיעזר בבעל מקצוע העוסק באיתור רטיבות.

הרטיבות יכולה לנבוע מנזילה בכל מיני צנרות ובכל מיני מקומות, לכן רצוי להיעזר בבעל מקצוע שיש לו את האמצעים הייעודיים לזיהוי הנזילה. בימינו יש לא מעט טכנולוגיות חדישות בעזרתן ניתן לגלות נזילות ורטיבות: מצלמות טרמוגרפיות, גלאים אקוסטיים ועוד. כל אלה יכולים לחסוך לכם כאב ראש רב, זמן יקר, וגם לא מעט כסף.

הסיבה לכך היא שאלה שיטות מהירות יותר, שלא מאלצות את בעל המקצוע לשבור את הקיר בכדי לאתר את מקור הנזילה. על כן, בפעם הבאה שאתם רואים התחלה של רטיבות – אל תתעצלו, ופנו לבעל מקצוע בהקדם האפשרי.

 

צינור מים

אז מה היה לנו בעמוד זה?
מאמרים נוספים
שאולי תאהבו