לרשת דירה בבאר שבע: מה חשוב לדעת?

ירושה של דירה, או נדל"ן אחר בישראל היא דבר נפוץ למדי ואפשר למצוא אנשים רבים שחיים בנכס אותו ירשו מאדם קרוב. לצד העיסוק באבל וסידורים אינסופיים הנלווים לפטירתו של אדם קרוב, חשוב לזכור כי גם הנחמה הקטנה שמגיעה עם קבלת דירה בירושה, צריכה להיות מלווה בהבנה ריאלית של משמעות הדבר. אז מה באמת חשוב שתדעו, אם ירשתם דירה בבאר שבע לאחרונה, רגע לפני שאתם מתחילים ליהנות מהנכס?

 

ירשתם דירה, אבל מי הבעלים החוקי של הנכס?

גם אם קיבלתם דירה בירושה, אין הדבר אומר בהכרח כי הנכס נמצא אוטומטית בבעלותכם החוקית.

כדי שתהיו מוגדרים כבעליו החוקיים של הנכס, אתם צריכים לבצע רישום מסודר של העברת הזכויות על הדירה.

זהו צעד אותו נהוג לבצע בעזרת עורך דין ירושה, שיש לו את הידע והניסיון הדרושים בדיני ירושה מכל הסוגים וכן, בדיני מקרקעין.

כאמור – מאוד נפוץ להוריש נכסים בכלל ודירות בפרט בישראל ולכן בד"כ עו"ד ירושות וצוואות מתמחה גם בדינים הרלוונטיים בנושא מקרקעין.

 

רישום בטאבו

כדי לקדם את הרישום החוקי של הנכס, יש לקבל צו חוקי מן הרשם לענייני ירושה, כמו גם משרד המשפטים. לאחר מכן אפשר לגשת לביצוע הצעד הראשון – רישום בטאבו.

לצד המסמכים הנ"ל, יש הציג במעמד הרישום בטאבו גם אישור על כך שהנפטר לא הותיר אחריו חובות לרשות המקומית, טופס בקשה לרישום הורשה, מאומת ע"י עו"ד, שובר תשלום עבור אגרת טאבו, צילום ת"ז של היורש וכן הלאה.

זה עשוי להיות תהליך ארוך ומייגע, אלא אם מבצעים אותו בצורה יסודית ומדוקדקת, או נעזרים בשירותי עו"ד מתאים כמובן.

 

תשלום מיסים על הנכס

קבלה בירושה של נכס מקרקעין כמו דירה, אינו מצריך תשלום מס שבח, כמו במקרה של רכישת דירה למשל ולכן ניתן לבצע את הרישום גם ללא הצגת אישור על תשלום מיסים.

לעומת זאת, אם היורשים יבחרו למכור את הנכס, ייתכן שכבר לא יהיו פטורים ממס שבח ולכן יצטרכו לשלם אותו כחלק מתהליך מכירת הנכס.

 

מוכרים את הדירה שירשתם? כך תעשו את זה נכון

מכירת דירה שהתקבלה בירושה איננה דבר נדיר, אך חשוב לבדוק מה נדרש לפי החוק בהתאם למצב החוקי של הדירה ובהתאם לשיקולים נוספים, שעשויים להכריע בשאלת מס שבח.

למשל, אם המוריש היה פטור ממס שבח, כי זו היתה הדירה היחידה בבעלותו, אזי גם היורשים יהיו פטורים מתשלום מס שבח, בתנאי שהקרבה בין היורשים למוריש היתה קרבה ממדרגה ראשונה, כלומר בני זוג, או צאצאים.

 

לסיכום

אם ירשתם דירה, אמנם התמזל מזלכם, אבל חשוב שלא תשכחו את הצעדים החוקיים עליכם לבצע לפני שתוכלו ליהנות מהנכס, לגור בו, השכיר אותו ואפילו למכור אותו. סיוע של עו"ד ירושות וצוואות הוא הסיוע המקצועי האפקטיבי ביותר לצורך ביצוע פעולות אלה באופן בטוח, מסודר וחוקי.

ירושה

אז מה היה לנו בעמוד זה?
מאמרים נוספים
שאולי תאהבו