זכות השתיקה

"כל דבר שתאמר יכול ועלול לשמש נגדך בבית משפט".

זכות השתיקה היא אחת הזכויות היותר מוכרות בתחום הפלילי.

אמנם, נראה שככלל האסטרטגיה הטובה ביותר היא לשתוק, ולא לספק חומרי חקירה למשטרה שיכולים להעיד על אשמה, אלא שזכות השתיקה הרבה יותר מורכב מזה.

 

למי מגיעה זכות השתיקה

זכות השתיקה עומדת לכל אדם חשוד או שנחקר, בביצוע עבירה פלילית. הזכות כוללת את היכולת לא לספק מידע באופן אקטיבי, לא להגיב לטענות ולחקירת המשטרה, ולא לנדב ראיות וחומרים נוספים, בין אם יגבירו את האשם כנגד החשוד, ובין אם לאו. זכות השתיקה אינה עומדת לאדם הנחקר כעד, והוא אף מחויב לתת מענה לשאלות השוטרים. במידה ואותו אדם עובר להיות תחת הגדרה של "חשוד", על המשטרה להודיע על כך באופן מיידי, בכדי שיהיה מודע לזכות השתיקה העומדת לו.

 

השימוש בזכות השתיקה

זכות השתיקה היא נגזרת של זכות טבעית ובסיסית כאזרחי המדינה, לפרטיות והגנה. ישנן כמה אפשרויות להשתמש בזכות, אם בצורה מלאה, או בצורה חלקית. חשוב לזכור, שההתנהלות בחקירה ולאחר מכן, לרבות הבחירה בזכות לשתוק ולא לשתף פעולה, יכולה ואף מעידה על החשוד. לרוב, המשטרה, ולאחריה בית המשפט, יטענו כי הדביקה בשתיקה אינה מתיישבת עם חזקה החפות, ושהשתיקה מחזקת את מצבור הראיות שעומדות נגד החשוד.,

 

האסטרטגיה הנכונה

ככלל, אין אסטרטגיה נכונה, והכל תלוי במקרה הקונקרטי שבו נמצא החשוד. למרות שבדר"כ שתיקה מגבירה את החשד נגד החשוד, ולעיתים הלחץ שמפעילה המשטרה הן על החשוד, ועל על נתיב החקירה הספציפי שמעיד עליו כמבצע העבירה, גובר. בנוסף, לעיתים נאשמים אשמים, המשתפים פעולה מתחילת התהליך, זוכים ל"הקלה" מסוימת בעונש הצפוי להם. ובפרט, לעולם ההחלטה הטובה ביותר היא להיוועץ עם עו"ד. עורכת דין סיוון כהן, תייעץ בצורה המיטבית באשר לשימוש בזכות השתיקה, וככלל לאורך ההליך הפלילי, במקצועיות.

 

סייגים

למרות שזכות השתיקה היא זכות ממעלה ראשונה, ולעיתים אף דוחקת הצידה זכויות של הצד שכנגד, לזכות זאת יש סייגים בתחומים מסוימים: בחקירה הקשורה למס הכנסה – החייב חייב למסור למס הכנסה פרטי מידע הנוגעים להכנסתו, גם אם הדבר יתגלה לאחר מכן, כעבירה; בחקירה פומבית נוגעת לפשיטת רגל, על החייב לענות על השאלות שמעלה בית המשפט או אחד מהצדדים, במטרה להגיע לחקר האמת, ועוד.

לסיכום, זכות השתיקה היא זכות בסיסית, המוענקת לכל אדם במדינה כחלק מחוק יסוד כבוד האדם וחירותו. אולם, לעיתים אופן השימוש בה עלול לשנות סדרי עולם, ולהבדיל בין סיטואציות נוחות, לכאלה שישאירו סימן. לכן, רצוי להתייעץ טרם השימוש בזכות השתיקה ובמידה הנכונה, בכדי להשיג את התוצאה האופטימלית.

עורך דין מצליח

אז מה היה לנו בעמוד זה?
מאמרים נוספים
שאולי תאהבו