התנגדות לצוואה

אחרי שאדם נפרד מן העולם, בגין מחלה, שיבה טובה, מוות פתאומי ועוד, מגיעים שלבי האבלות. לאחר ההלוויה, השבעה והעלייה לקבר, נהוג לשלוף את צוואתו של האדם ולקרוא את הכתוב בה בעיון. התנגדות לצוואה היא אחד המקרים שבהם אתם עלולים להיתקל מרגע שתקראו אותה, ובמאמר הקרוב נסביר קצת יותר על המושג ועל ההתמודדות איתו.

 

מהי התנגדות לצוואה?

התנגדות לצוואה היא מצב בו אחד המקורבים, באופן חוקי ולגיטימי, למנוח מעוניין לערער את נוסח הצוואה, ומביע למעשה התנגדות לצוואה. המקרים בהם התנגדות לצוואה היא אפשרית להגשה הם המקרים הבאים:
1. במידה והוגשה בקשה לצו קיום צוואה, ואילו המנוח השאיר צוואה מאוחרת מצוואה זו.

  1. אם הצוואה הקיימת מכילה פגמים או שהיא אינה מביאה לידי ביטוי את רצונותיו האמיתיים של האדם המנוח.
  2. הצוואה של המנוח נכתבה תחת מצבים לא הוגנים כמו מצבי לחץ או איומים.
  3. במידה ואחד או יותר מהנהנים בצוואה לקח חלק בכתיבה שלה או היה עד לחתימה עליה.

באתר https://brunolaw.co.il ניתן למצוא מידע משפטי נוסף רלוונטי בתחום.

 

מה ההליך שכרוך בהגשת התנגדות לצוואה?

התנגדות לצוואה היא הליך לא פשוט ולא קצר, שיצריך מכם כמה וכמה שלבים. בשלב הראשון כדאי לשכור את שירותיו של עורך דין מומחה שיוכל לסייע לכם בכל הדרך המשפטית בדרך למימוש התנגדות לצוואה. עורך הדין ינסח התנגדות לצוואה ברמה משפטית ראויה, ורק התהליך הזה בלבד עשוי לקחת לא מעט זמן.

בשלב הבא תצטרכו להשיג עובדות, תיאור עילות ולצרף ראיות ותצהירים שיחזקו את העילה לביטול הצוואה ולפסילתה. כל אלו ישמשו סיבות חזקות לסיבה שבגינה מתרחשת התנגדות לצוואה. עורך הדין, בשלב זה, יתחיל לחשוב על אסטרטגיה שבאמצעותה תוכלו לקצר ולפשט את התהליך עד כמה שניתן.

 

ולא רק זה…

כעת אתם יוצאים לדרך שבה אתם עומדים מצד אחד – התנגדות לצוואה, והצד השני שמבקש לקיים אותה הוא זה שעומד מולכם. בית המשפט יקבע דיון שמטרתו לקבוע את סדרי הדין ואת צורת ההתנהלות שלו. בנוסף, ייקבעו המחלוקות שקיימות בין שני הצדדים.

בשלב זה ינתנו על ידי בית המשפט צווים שיורו על גילוי מסמכים כמו מסמכים רפואיים, חשבונות בנק ועוד. נוסף על כך, יקבעו מועדים שבהם יוגשו תצהירי עדות מטעם הצדדים וכן מועדים לדיוני ההוכחות, בהם יחקרו העדים של שני הצדדים. בסופו של דבר, הצדדים יצטרכו להגיש סיכומים שיסייעו לבית המשפט לתת את פסק הדין.

 

התנגדות לצוואה – לא משחק ילדים

חשוב לקחת בחשבון שכאשר ניגשים להליך, יש להצטייד במיטב הכוחות הנפשיים, המשאבים הכלכליים והסבלנות שניתן לגייס. ההליך הוא ארוך, מורכב ושואב הרבה זמן ואנרגיות מהזמן שלכם. זה לא אומר, כמובן, שצריך לוותר עליו, אך זה בהחלט אומר שיש להתכונן אליו כראוי ולהשתמש בשירותים של עורך דין מומחה שיוביל אתכם לתוצאה אליה אתם מכוונים.

אז מה היה לנו בעמוד זה?
מאמרים נוספים
שאולי תאהבו