העיצוב שהופך את בית הספר לאטרקציה

ההבנה כי בתי הספר כפי שהם מעוצבים כיום אינם מתאימים לדור החדש חלחלה עמוק לתודעה של מוסדות החינוך. כיצד עיצוב יצירתי וחדשני משנה את הדרך בה ילדנו מתחנכים? על כך ובהרחבה – במאמר הבא.

 

מהו הקשר בין עולם העיצוב לבין עולם החינוך וכיצד שני העולמות משתלבים יחדיו?

בתי הספר כפי שהכרנו בעבר השתנו ללא הכר, וזאת תוך הבנה אשר חלחלה אצל אנשי החינוך לכוח של עיצוב וחדשנות במוסד הלימוד. למעשה, למערכת החינוך תפקיד משמעותי בעיצוב חייו של התלמיד, לא רק מבחינה לימודית אלא גם מבחינת פיתוח יכולות חשובות הכוללות חשיבה יצירתית ופורצת גבולות וכן עיצוב אישיותו, וזאת לאור השעות הרבות בו הוא שוהה במוסד החינוך. יתרה מכך, לבית הספר תפקיד משמעותי גם באשר לתלמידים אשר חווים קושי בבית, הן לאור ניכור הורי והן לאור מקרים בהם על גורמי החינוך להתערב בכדי לתווך בין התלמיד לחבריו ואפילו להוריו. משום כך, בית הספר בו הוא שוהה הוא מרחב משמעותי אשר יכול לקדם את התלמיד ולאפשר לו לקבל סל כישורים אשר יקבעו בין היתר את עתידו כמו גם את הדרך בה הוא יתנהל בעולם אשר מתקדם בקצב מהיר יותר מאי פעם. אם בעבר עולם העיצוב התעסק לרוב במבנים תעשייתיים או בתים פרטיים, כיום רוב תשומת הלב מופנית לצורך עיצוב סביבה לימודית אשר הופכת את בית הספר לאטרקציה של ממש, בייחוד בעידן בו סף הגירוי של התלמידים הוא גבוה ולפיכך מקשה מאוד על הריכוז בכיתה. לכן, ניתן לראות כי המגמה הרווחות בעולם הגיעה גם לישראל, והיא משנה את כל מה שחשבנו לגבי מוסדות הלימוד, כפי שנרחיב כעת.

תלמידים בבית ספר

עיצוב חדשני ופורץ דרך אשר מאפשר לספק לתלמידים סביבת לימודים חדשנית

ע"פ מחקרים פורצי דרך אשר נערכו בתחום החינוך, לעיצוב של המוסד החינוכי משקל משמעותי בהקניית הזהות של התלמיד וחיזוק קשריו החברתיים, ולכן יצירה של סביבת לימודים יצירתית ומושקעת תשפיע באופן ניכר לא רק על התחושות שלו בעת שהותו במוסד הלימוד אלא תאפשר סביבת לימודים פורייה ומרתקת. האין עוררין כי הדור החדש של התלמידים מחפש גירויים בכדי לשמור על הריכוז, ולכן באמצעות עיצוב חדשני ויצירתי אשר נתפר למידותיו של המוסד הלימודי בהתאם ערכיו יאפשר יצירת אלמנטים ייחודים אשר יתרמו באופן ממשי ליצירת סביבה אסתטית ונעימה לתלמידי ולצוותים החינוכיים. מדובר בפרויקטים מושקעים לא רק מבחינת החשיבה אלא גם מבחינת איכות חומרי הגלם, ולכן לרוב מדובר בפרויקט אשר מתכונן באופן אישי ופרטני לכל מוסד חינוכי בנפרד ובהתייעצות אשר מתרחשת לכל אורך תהליך העיצוב, עד לקבלת התוצר הסופי. מדובר כאמור בחוד החנית של ענף העיצוב אשר מאפשר להגשים חזון ולהפוך את בית הספר לאטרקציה חדשנית.

אז מה היה לנו בעמוד זה?
מאמרים נוספים
שאולי תאהבו