הכנות לכיתה א'

העליה לכיתה א' זהו פרק מרגש ומשמעותי בחיי ילדינו. ילד שמוכן כראוי מבחינה חומרית ורגשית יצליח להתמודד בקלות ויעילות עם האתגרים ששנת הלימודים צופה לו. המחויבות שלנו כהורים הינה להקנות ולספק לילדנו את הצריכים הבסיסים ויותר להצלחה במהלך השנה הראשונה במסגרת הלימודים וגם בשנים שיבואו אחריה. ערכנו עבורכם מדריך בו תמצאו מספר כלים שיעזרו לכם להכין את ילדכם לדרכם החדשה במערכת החינוך.

ציוד לימודי

יש לוודא שלילד או לילדה שלכם יש את כל הציוד הלימודי שמערכת החינוך דרשה – החל מילקוט, קלסרים, חוברות ומחברות, קלמר, כלי-כתיבה וכו'. מומלץ ורצוי לרכוש את הציוד יחד עם ילדכם זאת כדי שיהיה מעורב בתהליך ויבחר את הציוד שהוא אוהב ומעדיף.  בנוסף, חשוב שלא לשכוח את הציוד לחדר, ארון, שולחן כתיבה וספרייה שתעניק לילד שלכם את הסביבה הנוחה ביותר. חברה שעולה לאחרונה בכותרות היא חברת הרהיטים בול עץ, שמעניקה לכם בדיוק את זה

בזכות כך שהילד יבחר ציוד מתאים לפי טעמו האישי, תעוררו את החשק שלו להיכנס ולהתחיל את המסגרת הלימודית. רצוי ומומלץ לתת לילד לעיין בחוברות הלימוד שרכשתם כדי שידע מה צופה לו במהלך שנת הלימוד. (להלן המדריך של מקו).

ילד עם ספר

עמידה במשימות – חובות מול זכויות

עד כה המסגרת החינוכית (גנים) שילדנו ששהו בה לא דרשה מהם מחויבות ועמידה במטלות כמו שהמסגרת הלימודית תדרוש מהם. לכן, מומלץ לערוך עם ילדינו לפני הכניסה לכיתה א' שיחה מקדימה שתפקידה להכין אותם מבחינה ריגשית למחויבויות העומדות בפתח. ניתן להיעזר בטבלה שתמחיש לילדים מהם החובות שהם יאלצו לעמוד בהם לעומת הזכויות. למשל – הכנת שיעורי בית תיכנס לקטגוריה של החובות ומנגד את המשפט: להזמין חבר לשחק אחרי הצהרים – נסמן במשבצת הזכויות. יש לציין בפני הילדים שקודם כל הינם צריכים למלא את החובות ורק לאחר מכן את הזכויות. מומלץ לדרבן את הילדים ללמידה בעזרת ההסבר שהזכות הינה פרס על עמידה בחובות.

חוברות הכנה

קיימות לא מעט חוברות לימוד שתפקידם להכין את ילדינו לקראת שנת הלימודים הראשונה בעזרת תרגילים בסיסים של כתיבה וקריאה. מומלץ מאוד לרכוש חוברות כאלה כשנה לפני העליה לכיתה א', כדי שלילד יהיה מספיק זמן להתכונן לעומסים ולאתגרים ששנת הלימודים צופה לו. זכרו – ילד שמגיע מוכן ויודע מה מצפה לו, יהיה רגוע, בטוח בעצמו יותר ולא פחות חשוב ילמד ביותר מהירות ויעילות.

רכישת חברים

נושא החברתי חשוב לא פחות מהנושא הלימודי. כדי לוודא שהילד שלנו השתלב בצורה קלה ונכונה עבורו מומלץ מאוד להגיע למפגש היכרות עם הילדים בכיתה לפני היום הראשון ללימודים. בזכות מפגש זה אנו מקלים על הילד את התמודדות עם הלא הנודע ועוזרים לו ליצור קשר ראשוני עם החברים לספסל הלימודים. פרמטר נוסף שיקל על ילדינו מבחינה חברתית – נוכחות של לפחות שני חברים מהגן בכיתתו. ילד שמסופק מבחינה חברתית יהיה שמח ובטוח בעצמו, נושא זה ישפיע בצורה גורפת על הצלחתו מבחינה לימודית.

הילד עלה לכיתה א'? הגיע הזמן לשנות את הריהוט בחדר – לכתבה לחצו כאן.

אז מה היה לנו בעמוד זה?
מאמרים נוספים
שאולי תאהבו