מהם היתרונות באבחון מוקדם?

תוכן עניינים
מעוניינים לפרסם כתבה אצלנו באתר ?
כתבות אחרונות
אהבתם?
שתפו עם החברים!
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram

ילדים רבים מופנים לאבחונים שונים כבר מגיל הגן, על מנת שיטופלו בשלבים המוקדמים, ויהיה להם קל יותר להתמודד עם המערכת החינוכית ועם החברה.

ככל שהאבחון נעשה מוקדם יותר, כך הטיפול אפקטיבי יותר.

המאמר יעסוק ביתרונות האבחון המוקדם ובסוגיו השונים.

 

איזה אבחונים ניתן לעשות מגיל צעיר?

מגיל 3 ניתן לאבחן ילדים בריפוי בעיסוק ובדיבור. מהרגע שהילדים מגיעים לגני עירייה הגננות מאתרות קשיים שונים בהתאם לגילם. הילדים מופנים למכון התפתחות הילד שמתאים להם את האבחונים. ילדים עם בעיות תחושה או מוטוריקה נשלחים לאבחון של מרפאה בעיסוק. ילדים עם בעיות הגייה, שפה ודיבור נשלחים לאבחון של קלינאית תקשורת. בשני המקרים בונים להם תכניות טיפול ומעקב בהתאם לגילם עד שהקשים נעלמים. ככל שמפנים את הילדים בגיל צעיר יותר, כך הקשיים שלהם פוחתים.

 

אבחונים מגיל 5-7 ועד לגיל הבוגר

ישנם אבחונים אותם עושים כבר מגיל 5 למרות שבעבר הנטייה הייתה לעשות אותם מאוחר יותר בשל שיתוף הפעולה של הילד ולכן הם תלויים בכך. אבחון לבדיקת קשב וריכוז נעשה על מנת לגלות הפרעות ADHD או הפרעות ADD. הפרעות ADHD מלווה באימפולסיביות והיפראקטיביות. כאשר הסימנים באים לידי ביטוי בחוסר שקט, קושי בישיבה לאורך זמן, עצבנות, תנועתיות יתר, דיבור יתר, הצקות ותוקפנות. לעומת זאת, הפרעות ADD הן הפרעות קשב וריכוז נטו. כלומר, קושי בתשומת לב לפרטים, חולמנות, קושי בסיום מטלות, קושי בסדר ובארגון, איבוד חפצים, מוסחות ולעיתים קושי ביצירת קשר עין. ככל שהילד יעבור אבחון מוקדם יותר, כך יהיה ניתן לטפל בו התנהגותית, חברתית ורגשית ולהעניק לו טיפול תרופתי שיעזור לאיזון הנוירולוגי והרגשי. את האבחון יכולים לעשות רק נוירולוג או פסיכיאטר שנעזרים באבחונים שונים. האבחון הפופולרי כיום הוא מבחן מוקסו. זהו מבחן שנעשה באמצעות מחשב ומשלים את האבחנה הרפואית. המבחן בודק את התגובות של הילד להסחות דעת חזותיות ושמיעתיות, אימפולסיביות והיפראקטיביות. מומלץ לעשות בדיקת מוקסו במקום הנכון ולא להגיע למקום שאינו מקצועי.

בנוסף, בגיל 6 ישנם ילדים המופנים לאבחון פסיכולוגי כאשר יש התלבטות בנוגע לעלייתם לכיתה א' מבחינת בשלות רגשית. האבחון המוקדם יעזור להם גם לקבל שילוב או השמה בבית הספר.

 

אבחון לגילאי 7-18

ילדים הסובלים מלקויות למידה מופנים לאבחון פסיכודידקטי שיעזור להם לקבל הוראה מתקנת והתאמות בלימודים. אבחון פסיכודידקטי אצל מרכז תכלת מומלץ כיוון שלאבחון שלהם מצורפות מסקנות והמלצות להמשך הטיפול. ניתן לעשות את האבחון באופן פרטי כאשר הילדים מגלים קשיים בקריאה וכתיבה, הבנת הנקרא, ביצוע משימות, קושי לסיים את המשימות, קושי בהתארגנות, חשד לקשב וריכוז ועוד. האבחון מורכב מחלק דידקטי ומחלק פסיכולוגי ועוזר להתמקד בקשיים של הילד. בסוף האבחון ההורים מקבלים משוב ראשוני ועד ל-3 שבועות את תוצאות האבחון וההמלצות לטיפול ולהתאמות שניתן לדרוש מבית הספר.

 

תוצאות בדיקה

מאמרים נוספים
שאולי תאהבו