איך לדעת האם הילד סובל מקושי בראייה?

לקראת שנת הלימודים הקרובה חשוב להכין את הילדים עם הציוד המתאים, אבל יותר מכך חשוב לוודא שהם מגיעים לתחילת שנת הלימודים במצב הבריאותי המתאים.

בגילאים צעירים ילדים נוטים לפתח לקויות ראייה שונות, אשר עלולות לפגוע ביכולות הלימודים שלהם ולהחמיר במידה ולא מטפלים בהם בזמן.

אז איך מזהים אם הילד סובל מקושי בראייה? על כך בכתבה הבאה.

 

 

אילו קשיי ראייה קיימים ואיך הם משפיעים על התפקוד בלימודים?

בשלבי ההתפתחות המוקדמים, בעיות ראייה שונות עשויות לעכב ואף לפגוע ביכולת של הילד לרכוש כישורים חדשים, להתפתח ולהגיע להישגים. מדובר לא רק בקוצר ראייה אלא בשלל בעיות הנוגעות לעין עצמה או לפירוש התמונה הנקלטת במוח אשר יכולות להשפיע על התפיסה הוויזואלית של הילד. הפרעות כמו פזילה, עפעף צונח או רוחק ראייה מתפתחות בגיל צעיר ואבחון מוקדם שלהם הוא קריטי להמשך התפתחות הילד. משרד החינוך ממליץ לבצע בדיקות ראייה לפני הכניסה לכיתה א׳, אך רצוי ומומלץ לבצע בדיקות מקיפות יותר באופטומטריות מתמחות כמו אופטיקה כרמית. בדיקה מקיפה תבטיח זיהוי של סוגים שונים של בעיות שלא מתגלות בבדיקת ראייה פשוטה.

 

 

אילו תסמינים יכולים להעיד על בעיית ראייה בילדים?

ילדים בשלבי התפתחות מוקדמים לא תמיד מסוגלים לדווח על בעיות תפקודיות שונות שהם חווים. עם זאת, ישנם סוגים שונים של תסמינים, אשר יכולים להעיד על בעיות במערכת הראייה. אלו יכולים להיות סימנים כמו התקרבות לטלוויזיה במהלך הצפייה או הימנעות ממטלות הדורשות חדות ראייה כמו פתרון פאזלים או משחק בחרוזים או חפצים קטנים. יכולים להופיע גם סימנים אחרים כמו חוסר ריכוז וקושי בביצוע מטלות אשר עלולים להיות קשורים לבעיות ראייה. כמו כן, אם ישנן בעיות ראייה אצל בני משפחה אחרים, יכול להיות שגם הילד סובל מבעיות דומות אך עדיין לא מסוגל לדווח עליהן. בנוסף, לאחר המעבר לכיתה א׳, עשויים להופיע תסמינים נוספים הקשורים בראייה. תסמינים כמו קושי בקריאה, העתקה מהלוח, התעייפות מהירה, התחמקות ממטלות ותלונות על כאבי ראש לאחר קריאה, יכולים להעיד על בעיה הקשורה בראייה ולא בלמידה עצמה.

 

 

איך מטפלים בבעיות ראייה בילדים ולמה חשוב לשים לב?

ברוב המקרים, הטיפול היעיל ביותר לבעיות כמו קוצר או רוחק ראייה, יהיה התאמת משקפיים או עדשות ראייה. בגילאים צעירים משקפיים הם פתרון נוח יותר שכן הם לא דורשים שמירה על היגיינה גבוהה. כמו כן, אם הבעיה יחסית קלה, ניתן לטפל בה באמצעות תרגילים שונים לעיניים המסוגלים לשפר את הראייה ללא התערבות חיצונית. בנוסף, היום קיימים גם טיפולים באמצעות טיפות עיניים, שמסוגלים להקל על קוצר הראייה ולהאט את החמרת הבעיה עם הגיל. במקרים אחרים כמו פזילה או עפעף צונח, ניתן לטפל באמצעות רטיות שונות. הסיכוי לפתור בעיות אלו בגיל צעיר הוא גדול משמעותית.

 

רופא מומחה

אז מה היה לנו בעמוד זה?
מאמרים נוספים
שאולי תאהבו