האם קיים הבדל בין ביטוח מבנה בב"ש מול ת"א?

למרות שכבר מזמן ביטוח מבנה נחשב כהכרחי בכל בניין, עדיין יש הבדל עצום בהחלתו בין אזורים שונים בארץ. ההבדל בין האזורים מבחינת הסיכונים הוא למעשה לא קיים, אך גובה התביעה בהחלט עשוי להשתנות, כמו גם מחיר הביטוח. במאמר זה נפרט על ההבדלים העיקריים בביטוח מבנה באזורים שונים בארץ, תוך התמקדות בשתי דוגמאות עיקריות, באר שבע ותל אביב.

 

גורמים המשפיעים על מחיר הביטוח

ביטוח מבנה הוא ביטוח אשר מחירו הממוצע יכול להשתנות באופן חד בין ערים ואזורים שונים בישראל. תל אביב למשל, היא עיר בה חלק גדול מאוד מהבניינים מבוטחים לחלוטין, בעוד בבאר שבע, רק חלק קטן מהם. הסיבה לכך איננה נעוצה במחיר הביטוח השונה בין שני האזורים בלבד, אך חד משמעית יש לכך השפעה. הבניה החדשה בתל אביב היא בכמויות היסטוריות. כמעט אי אפשר לראות פיסת שמיים שאינה מכוסה חלקית על ידי עגורן גדול. הבתים החדשים מכילים לרוב תשתיות באיכות גבוהה, אשר טרם נשחקו מפגעי הזמן. לכן, הביטוח כמובן עשוי להחליט שהמחיר יהיה נמוך יותר בהתאם. גודל הבניינים בתל אביב לעומת באר שבע גם הוא משחק תפקיד. ככל שהבניין גדול יותר, כך הסיכון שחברת הביטוח לוקחת על עצמה גדול בהתאם. לכן, מאחר והבניינים בתל אביב לרוב גדולים יותר, מחיר הכיסוי יגדל גם הוא.

 

גורמים המשפיעים על הסיכונים עצמם

מבחינת הסיכונים, תושבים המתגוררים בבאר שבע חשים פעמים רבות שאין טעם להתחיל ביטוח מבנה. הסיבות לכך הן מגוונות, וכוללות בין השאר כמובן חוסר מודעות. מבחינת הסיכונים עצמם, לעיתים קרובות בתים בבאר שבע, בעיקר הישנים בהם, עשויים להיות בעל גורמי סיכון רבים יותר בשל תשתית ישנה ומתפרקת. הסיכון בתל אביב נובע בין השאר מכך שההיכרות האישית בין התושבים קטנה עד לא קיימת. לכן, תושב או דייר יוכל בקלות לקבל החלטה על תביעה עקב נזק שנגרם לו או לרכושו עקב תקלה תשתיתית שלא טופלה כראוי, בעוד שבבאר שבע יתכן מאוד שהנושא ייסגר בשיחה ובהסכם משותף.

 

בכל מקום בארץ אסור לוותר על ביטוח

למעשה, הביטוח הוא הכרחי לא משנה היכן אתם גרים. המחיר של הביטוח משקף למעשה את הסיכון אשר לוקחת על עצמה חברת הביטוח, והוא אינו תלוי כל כך במיקום בו אתם מתגוררים, אלא באופי הנכס עצמו. גם אם הפרמיה נראית לכם יקרה, היא למעשה משקפת את הסכנות הגדולות של השארת המצב התשתיתי כמו שהוא, ולכן היא עדיין משתלמת לא פחות. תוכלו לנסות למזער את הנזקים ולצמצם את העלויות אם תטפלו מראש במספר גדול כמה שיותר של תקלות תשתית, ובכך תמזערו את הסיכון של החברה המבטחת. אל תוותרו על הביטוח, אשר בתשלום חודשי מזערי יכול להצילכם מנזק כלכלי אדיר.

ביטוח משותף

אז מה היה לנו בעמוד זה?
מאמרים נוספים
שאולי תאהבו