דירוג תאגידים

ישראל ניחנה במסורות כלכליות רבות אשר נלקחו והושפעו היישר מהשוק האמריקאי לחיקנו, ועל כן מסורת דירוגי האשראי הינה כבבת עינה של ההתנהלות הכלכלית של תאגידים בישראל. החל מ- 2015, חוק דירוג האשראי משנה רבות את התנהלותן של חברות, ולכן אנו ממליצים להתחיל להעמיק בנושא זה עוד היום.

אין ספק כי הבנה של השפעת התנהלויות פיננסיות אלו, שווה כסף רב הן בעתיד הרחוק, והן בעתיד הקרוב הנראה לעין. רישום ודירוג תאגידים הוא כלי חזק הקובע את פני החברה שלכם, ויכולותיכם הכלכליות.

 

מטרת דירוג האשראי לתאגידים

בחוקים מסוג זה, באופן תדיר מילת המפתח המובילה את החקיקה היא "שקיפות". המטרה היא לאפשר ככל הניתן שקיפות של חברות אל מול משקיעיה, ומתן אפשרות לגופים חיצוניים לקבל הערכה מדויקת ומפורטת בכל הנוגע להתנהלות החברה. חוק זה מפעיל לחץ על חברות להתנהל בצורה יעילה, ומעודד אותן לפעול בצורה אחראית יותר מבעבר.

 

מה דירוג האשראי של תאגיד כולל

  • אחד העקרונות אשר שינו את הכלכלה העולמית היה ללא ספק הפיכת תאגידים לאישיות משפטית נפרדת, כלומר, הפיכתם לאישיות משפטית העומדת בפני עצמה, ונפרדת מבעלי החברה (בעלי המניות). מהלך זה הופך את התאגיד לבעל זכויות וחובות אל מול החוק.
  • לפיכך, דירוג האשראי של התאגיד מאחד את כלל האספקטים של התאגיד, כאשר החלק הבסיסי הוא הערכת שווי החברה עצמה, והערכת דירוג האשראי שלה – כלומר כיצד החברה מתנהלת מבחינה חשבונאית עם הלוואות ושלל התחייבויות נוספות.
  • חלק נוסף המהווה בסיס לדירוג האשראי הוא התנהלותה הכלכלית של החברה מבחינת ותק והשקעותיה. בעוד החלק העליון מתמקד בעיקרו באספקטים של ההווה, חלק זה מתמקד בעברה ובעתידה של החברה, וסוקר את כלל ההיסטוריה הפיננסית שלה.

 

שמירה על דירוג גבוה

ככל שהדירוג של התאגיד יותר גבוה, כך גם התנאים שתקבלו יהיו יותר טובים, לכן חשוב מאד לשמור ככל הניתן על דירוג אשראי נקי מחטאים. תאגידים אשר נאלצים להתמודד עם שינויי שוק רבים, חייבים לקחת בחשבון כי מדובר במקום רב לטעויות פיננסיות, אשר ישפיעו בעתיד על דירוגם.

בנוסף, גם ללא התייחסות לדירוג האשראי – הימנעות רחבה ככל הניתן מצבירת חובות ודיווחים כוזבים היא מתכון מנצח לנסיקתה של כל חברה. דירוג האשראי משקף את מהימנותכם ויכולותיכם הפיננסיות, ועל פי כללי המשחק, עליכם להשתדל להישאר צחורים כשלג.

 

מדוע זה חשוב והיכן זה משמש את התאגיד בו אתם עובדים

השימוש בדירוג אשראי משמש הן חברות והן אנשים פרטיים, ומאפשר לגופים חיצוניים להעריך את אמינותו של התאגיד ויכולותיו הפיננסיות. דירוג גבוה מעלה את הסיכוי שהחברה תעמוד בהתחייבויותיה באופן סדיר, ופוטנציאל הסיכון למשקיעים בה נמוך במיוחד.

דירוג תאגידים

אז מה היה לנו בעמוד זה?
מאמרים נוספים
שאולי תאהבו