אכילה רגשית – האם יש לכך משמעות בריאותית

העיסוק סביב אוכל והשלכותיו הוא נפוץ ביותר בשנים האחרונות וזאת עקב התנהלות מחקרים רבים בנושא, בהקשר של בריאות הנפש.

לעיתים, המסקנות לאורך כלל המחקרים אינן אחידות במיוחד היות ומדובר, בסופו של דבר, בנפשנו שהיא שונה בין אדם לאדם ומושפעת מאירועים ומדברים שונים.

אבל מה אנחנו כן יודעים בוודאות על אכילה רגשית?

בעיות הקשורות לאכילה הן נפוצות, גם אצל גברים וגם אצל נשים, והדבר יכול לנבוע ממגוון סיבות בריאותיות, חברתיות ותרבותיות. אם כן, במידה והדבר יוצא מכדיי שליטה ולא עבר מיגור בזמן, המתבצע בעזרת סיוע מצד אנשי מקצוע, עלול להיגרם נזק גדול לאדם הסובל. לכן, חשובה מאד המודעות לנושא האכילה הרגשית, אשר יכולה להתפתח אצל כל אחד ואחד מאתנו באופן טבעי ולגיטימי.

 

מהי אכילה רגשית

אכילה רגשית היא ממש כפי שהיא נשמעת: אכילה אשר נובעת מבעיה נפשית כלשהי ולא מהצורך הבסיסי והטבעי להזין את עצמנו. אדם שאוכל עקב בעיה רגשית, שמתעוררת באופן חוזר או חד פעמי, עושה זאת באופן תת מודע, אך לא בהכרח. האדם מאמין שהאכילה תרגיע אותו, תרפא את הבעיה, או תעזור בדרך כזו או אחרת. בפועל, כמובן הדבר בלתי אפשרי.

 

ממה היא עלולה לנבוע

אכילה רגשית יכולה לנבוע ממגוון של סיטואציות, בהן אנו יכולים להיתקל ביום יום, ולכן סביר כי לפחות פעם אחת בחיינו, אכלנו מצורך רגשי. יחד עם זאת, עבור רבים המצב עלול להידרדר ואף להגיע לכדיי הפרעת אכילה שהיא מחלה לכל דבר ועניין.

אכילה רגשית יכולה להתעורר ממקרים יחסית חד פעמיים, דוגמת הודעה לא נעימה על פיטורין שיכולה לגרום לנו להרגיש רע, פרידה מבן זוג, הודעה על ציון נמוך בתואר, ואפילו עד לכדיי מצבים קיצוניים יותר כמו מוות של אדם קרוב וכדומה.

 

כיצד היא יכולה להשפיע

כאמור, במידה ואדם נוטה לאכילה רגשית באופן חוזר ונשנה הוא עלול לפתח הפרעת אכילה. הפרעת אכילה היא מחלה, אשר מאובחנת ומטופלת על ידי מומחים פרטיים ובקופות חולים. בנוסף, ההשלכות של אכילה רגשית אינן רק נפשיות אלא גם פיזיות.

אכילה רגשית יכולה להביא לכדיי השמנה מהירה וקיצונית אשר יכולה להעיב על מצב הרוח שלנו, על רמת הכולסטרול והשומן בדם וכדומה. לכל אלו השלכות שעלולות להיות קשות לטווח הרחוק.

 

הפתרון

אין פתרון פשוט לבעיית אכילה. במידה ואנו מודעים שישנה בעיה מומלץ לפנות למומחה, אך במידה ואנו לא בטוחים תמיד מומלץ לבקש תמיכה ראשית מהאנשים שהכי קרובים לנו, על מנת שילוו אותנו לטיפול.

 

לסיכום

אכילה רגשית נובעת ממגוון סיבות נפשיות וחברתיות. אם תחמיר, היא עלולה להוביל לכדיי הפרעת אכילה, אבל חשוב לדעת שאכן ישנו פתרון יעיל והוא לגשת לטיפול וליווי אצל רופאים מומחים בעזרת האנשים הקרובים לנו.

גלידה

 

אז מה היה לנו בעמוד זה?
מאמרים נוספים
שאולי תאהבו