איך ניתן לזהות לקות למידה אצל הילד שלך?

לקויות למידה עשויות להקשות באופן משמעותי על הילד שלכם, וזו הסיבה שכל כך חשוב לאבחן מוקדם את הלקות ולספק את המענה הנכון לילד. במקרים רבים, ילדים אשר סובלים מלקויות למידה גם יסבלו מרגשי נחיתות ומקשיים חברתיים.

כשמדברים על קשיים חברתיים או לקויות למידה אצל הילד, חשוב להבין שבדרך כלל אלו הולכים בד בבד. בעוד שהילד יתקשה בלימודיו כתוצאה מהלקות, במקביל הוא גם עשוי לפתח רגשי נחיתות כתוצאה מכך שהוא "נגרר" אחורה בלימודים ובהשוואה לחבריו. אל תתבלבלו, ילדים שמתמודדים עם לקויות למידה עסוקים כל הזמן בהשוואה.

 

הקשיים שאף אחד לא סיפר לכם עליהם: לקות למידה

אם אנחנו, שאנחנו אנשים יחסית נורמטיביים, כל הזמן עסוקים בהשוואות אל מול הסביבה, תארו לכם איך מרגיש ילד שמתמודד עם לקות למידה ורואה שחבריו "עוקפים" אותו בלימודים, או מתפקדים טוב יותר ממנו בסיטואציות חברתיות שונות. מכון דרור הכין עבורכם סיכום בנושא קשיי למידה וליקויי למידה אצל ילדים באתר האינטרנט שלו, קריאה נעימה ומועילה.

כשמדובר בלקות למידה אשר מלווה גם ברגשי נחיתות, הורים רבים מתלבטים אם לתת לילד טיפול כדורי-תרופתי. גם במקרים בהם הילד מתמודד עם תסמונת אספרגר או לקויות למידה, חשוב להבין שהטיפול התרופתי לא יהיה הפתרון היחידי או אפילו העיקרי. אנחנו מדגישים, אספרגר היא אינה לקות למידה, אלא תסמונת המוגדרת בספקטרום האוטיסטי (ASD).

 

זיהוי לקות למידה אצל הילד: אפשר גם לבד?

אז לא, אם לא למדתם את התחום של זיהוי לקויות למידה אצל ילדים, אתם ממש לא יכולים להחליט אם הילד שלכם סובל מהפרעה כזאת או אחרת. יחד עם זאת, אם הילד שלכם מאוד מתקשה להתרכז ומביע גם קשיים חברתיים, יהיה מומלץ לקחת אותו לאבחון מקצועי.

יהיה ניתן להתאים לילד טיפול תרופתי במקרה הצורה, אבל לא פחות חשוב מכך, יהיה ניתן להעניק לו תמיכה מקצועית ועוטפת.

 

לקויות למידה מחייבות טיפול תרופתי?

יש להבין, לקויות למידה אינן מחייבות טיפול תרופתי, אבל אין ספק שישנם סוגי טיפולים אפקטיביים מאוד, ואנחנו לא בהכרח מדברים על אדרל או על ריטלין. בשוק ישנם סוגי טיפולים שונים שעשויים להיות אפקטיביים, אפילו עבור אנשים המתמודדים עם תסמונות מורכבות כמו אספרגר ועם לקויות למידה מסוגים שונים.

במקרים בהם אנשים עם תסמונת אספרגר נוטלים כדורים, אלו יהיו כדורים שמטרתם היא אחרת ולא טיפול בתסמונת האספרגר. לעיתים, אנשים אלו יכולים למשל לקבל טיפול של מייצבים (מייצבי מצב רוח), אבל חשוב להבין שלא קיימת "תרופה לאספרגר". מה הטיפול? ישנן המון גישות שונות, במקרים רבים גם גישות טיפוליות קוגניטיביות. לגבי לקויות למידה, אכן קיים טיפול תרופתי שמצד אחד יכול מאוד להועיל לילדים מסוימים, ומצד שני עשוי שלא להתאים בכלל לחלק מהילדים. מה עושים? לדאבוננו, לא הכי נעים להגיד את זה, אבל ניסוי וטעיה בפיקוח רפואי צמוד. מנסים כדור X, בעוד שבוחנים את השפעותיו על הילד במשך השבועות והחודשים הראשונים שלאחר תחילת הטיפול התרופתי.

אז מה היה לנו בעמוד זה?
מאמרים נוספים
שאולי תאהבו