איך להשתחרר מהצבא בתור איש קבע?

במדינת ישראל יש חוק גיוס חובה, שמחייב כל אזרח לשרת בצבא למשך כמעט שלוש שנים. לאחר מכן, יש מי שניתנת להם אפשרות לחתום על שירות קבע בצבא בו הם יחשבו בתור עובדים של המערכת עם תנאים מתאימים. עם זאת, השירות בצבא קבע שונה מאשר שירות או עבודה במקומות אחרים, ובאופן כללי לא ניתן לקום יום אחד ולעזוב את הצבא בלי התראה.

 

חתימה על קבע בצבא

חתימה על שירות קבע בצבא כוללת בכל המקרים גם סעיף שבו מפורט הזמן שאותו מתחייב לתת איש הקבע לצבא. הצבא מודע לעובדה שאנשי קבע עלולים להחליט לסיים את תפקידם לפני הזמן הזה, ולכן הוא מטיל מגבלות רבות על השחרור לפני הזמן המפורט בחוזה. אם אתם רוצים להבין איך אפשר בכל זאת לעקוף את זה כדאי לקבל ייעוץ של עו"ד צבאי שמבין בשחרור אנשי קבע.

חברים לצבא מאוחד

שחרור מצבא קבע

שחרור מצבא קבע שונה מאשר שחרור מצבא סדיר. בצבא הסדיר כוח העבודה הוא כוח העבודה הזול ביותר שאפשר להעלות על הדעת, ולכן הצבא מערים קשים רבים יותר על חיילים בשירות סדיר שמנסים לסיים את שירותם. מנגד, בצבא קבע זה פשוט יותר, כיון שהשחרור גם מאפשר לצבא לפנות תקן ולא לשלם משכורת לחייל, ועדיין, לא בכל המקרים מדובר על עניין פשוט.

 

למה חשוב לקבל ייעוץ משפטי

הסיבה בגינה אתם חייבים לקבל ייעוץ משפטי אם אתם רוצים להשתחרר מצבא קבע נוגעת לגובה הפיצוי שאותו תצטרכו לשלם אם תעזבו את הצבא לפני המועד שמופיע בחוזה. הצבא מכניס סעיפים בחוזה שלא תמיד אתם מודעים אליה כאשר אתם חותמים, וכדי לוודא שהשחרור שלכם לא יחייב אתכם בקנס או יפגע בכם בצורה מסוימת, כדי לקבל ייעוץ של עורך דין שמומחה בתחום.

 

הגעה להסדר בתוך היחידה

האפשרות הטובה ביותר היא להגיע להסדר על שחרור מוקדם בתוך היחידה שבה אתם משרתים. הסדר כזה יאפשר לכם לצאת מהצבא בצורה נעימה יותר, ולא יוביל אתכם להתנגשות חזיתית מול המערכת. במקרים האחרים תצטרכו לעלות לרמה הממונה על היחידה בה אתם משרתים, ואז כבר יהיה עליכם לקבל ייעוץ של עורך דין.

 

שחרור על בסיס רפואי

ערוץ נוסף שבו ניתן לפעול כדי לקבל שחרור מצבא קבע הוא פטור על בסיס רפואי. בעיות רפואיות מסוימות מאפשרות לכם להשתחרר מהצבא, אבל כדי שזה יקרה עליכם להציג חוות דעת של רופא מוסמך שאכן מאשרת את חומרת מצבכם. ייעוץ עם עורך דין יאפשר לכם להבין האם האופציה הזו ריאלית במקרה שלכם.

 

לסיכום

אם חתמתם על שירות קבע בצבא, חשוב להבין שהשחרור ממנו הוא לא דבר קל. הצבא עשוי להערים קשיים על אנשי קבע שרוצים לצאת מהצבא לפני תום החוזה שלהם. כדי שאתם תצליחו, כדאי לקבל ליווי של עו"ד צבאי.

קצין צבא באקדמיה הצבאית

אז מה היה לנו בעמוד זה?
מאמרים נוספים
שאולי תאהבו