הוא גר בחיפה ואת בבאר שבע: איך לגדל ילד במשותף?

תוכן עניינים
מעוניינים לפרסם כתבה אצלנו באתר ?
כתבות אחרונות
אהבתם?
שתפו עם החברים!
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram

מה עושים כשהפרודים או הגרושים שלנו מעוניינים לעבור דירה למקום מרוחק מאוד?

מה עושים אם אתם בעלי המשמורת הבלעדית לילדכם, אבל הגרושים מונעים מכם לעבור דירה לעיר אחרת?

איך פותרים את סוגיית העתקת מקום המגורים מבלי לפגוע בילדים?

בכתבה הבאה תוכלו לגלות מה אומר החוק בנושא ואיך לגדל ילד במשותף ממרחק גדול:

 

מה החוק קובע על מעבר לעיר אחרת?

אחד האתגרים הגדולים ביותר בחוויית ההורות, שמור להורים שמתנהלים ממרחק גדול. אמנם בני זוג שנפרדו רשאים לבחור כמו כל אדם את מקום מגוריהם, אלא שלבחירה זו תמיד ישנן השלכות על היחסים בין ההורה השני והילד ולכן נקבעות בחוק מגבלות מיוחדות על העתקת מקום מגורים.

על פי החוק, כל הורה גרוש או פרוד שחפץ לעבור דירה, יצטרך לקבל לכך את הסכמתו של ההורה השני. מגבלה זו חלה על שני הצדדים, אך ישנם מקרים שבהם בית המשפט עשוי להגדיר מחדש את חלוקת המשמורת וזמני השהות כדי להבטיח את טובת הילד, שעומדת לפני הכל.

 

שני הצדדים חייבים להסכים

מכיוון שלהעתקת מקום מגורים השפעה משמעותית על חיי הילד, ההסכמה תינתן גם אם ההורה שמבקש לעבור דירה הוא איננו המשמורן. במצב שבו המשמורן הוא זה שמחליט לעבור, עשוי להתקיים דיון בנושא לגבי חלוקת הזמנים מחדש. במקרים מסוימים, בית המשפט ימנע מהורה לעבור יחד עם ילדו הקטין למקום אחר וזאת כאשר הוא סובר שהמעבר יפגע בטובתו של הילד. מניעת המעבר תתרחש מבחינה משפטית, גם במצב שבו מעבר ההורה ללא המשמורת יגרום לפגיעה.

 

עיקרון טובת הילד

בתי המשפט פועלים תמיד על פי עקרון מנחה והוא טובת הילדים. עיקרון זה גרם פעמים רבות לכך שגרושים עתרו לבית המשפט בבקשה למנוע מעבר של הצד השני עם הילדים ונענו. במקרים אחרים, נבדקו מחדש תנאי המשמורת על הילדים ובוצעה חלוקה מחדש של זמני השהות, כך שתתאים להתנהלות ממרחק גדול.

חשוב לציין שהזכאות לבקש להעתיק מקום מגורים או למנוע העתקת מקום מגורים שמורה להורים לילדים קטינים, שהאפוטרופוסות שלהם על ילדיהם לא נשללה או הוגבלה. הזכות לבקש לעבור מקום מגוררים שמורה להורים אלו תמיד.

 

שינויים בחלוקת זמני השהות

בית המשפט יכול להחליט על שינויים בחלוקת זמני השהות בין שני ההורים, בכפוף להסכמתם של שני הצדדים. אם יחול שינוי כלשהו, הוא יבוצע בכתב בלבד ויוגש לבחירת ההורים בבית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה, שם יאושר באופן רשמי.

מה קורה כאשר הפרודים או הגרושים לא מסכימים לשינויים בזמני השהות של הילדים אצלם או אצלכם? המסרבים יוכלו לפנות לאחד מבתי המשפט (הרבני או בית המשפט למשפחה) ולהגיש תביעה בנושא. רצוי בשלב זה להיעזר בעו"ד מומחה. יחד עם זאת, תמיד יש להביא בחשבון את עמדתם של בתי המשפט, שמסתכלים בראש ובראשונה על טובת הילדים.

 

הורות משותפת ממרחק

הורות משותפת היא לעולם אתגר בקרב פרודים וגרושים שמעוניינים לעבור דירה, להגר לחו"ל או אפילו לשהות זמן ארוך יותר במחיצת ילדיהם. מומלץ להתייעץ עם עו"ד משפחה בנושא ולהבין כיצד ניתן לשלב בין הרצון האישי לטובת ילדכם המשותפים.

 

הורים וילדים

מאמרים נוספים
שאולי תאהבו