אובדנות והתאבדות – כל מה שחשוב לדעת

מידי שנה כמיליון אנשים בכל רחבי העולם שמים קץ לחייהם.

על אף שקיימות מספר תרבויות בהן התאבדות נחשבת כמעשה לגיטימי, במרבית התרבויות בעולם המודרני התאבדות אינה פעולה שזוכה ללגיטימציה מצד החברה.

מעבר לכך, לא פעם נושא ההתאבדות נתפס בגדר טאבו ואינו זוכה להתייחסות בשיח הציבורי.

מדוע בכל זאת חשוב לעסוק בנושא זה ומה עלינו לדעת על מנת שנוכל להתמודד עם תופעה קשה זאת? הכתבה הבאה תתייחס לנושאים חשובים אלו ורבים נוספים.

 

מדוע חשוב לדבר על תופעת האובדנות

רובנו נעדיף להימנע מלעסוק בנושאים לא נעימים ועצובים ועל כן הימנעות משיח על נטיות אובדניות והתאבדות אינה תופעה מפתיעה. רבים מאיתנו יעדיפו לטאטא נושאים לא קלים שכאלה מתחת לשטיח. נוסף לכך רבים חוששים שעצם העיסוק בנושא עלול לעורר באנשים נטיות אובדניות או " להכניס להם רעיונות לראש". שיח לא אחראי על אובדנות אכן יכול לגרום לנזק רב.

יחד עם זאת חשוב לזכור שהתעלמות מוחלטת מהנושא אינה פתרון מועיל כלל. קיומו של שיח ציבורי אחראי לעומת זאת יכול להציל חיים. שיח אחראי שכזה יעודד אנשים בעלי נטיות אובדניות לפנות לעזרה מקצועית ויסביר כיצד לזהות אדם  אשר נמצא במצוקה נפשית ולסייע לו.

 

סיבות לנטיות אובדנות ולהתאבדות

קיימות סיבות רבות אשר עלולות לעודד אדם לנסות לשים קץ לחייו. במקרים מסוימים התאבדות משמשת ככלי לקידום אג'נדה פוליטית, כמו במקרה של טייסי קמיקזה יפניים במלחמת העולם השנייה או שהידים בחברה הערבית. כמו כן לעיתים בעת מלחמה חיילים עלולים להתאבד על מנת להימנע מנפילה לשבי האויב, כפי שקרה בעת המצור במצדה.

מרבית האנשים יתקשו להבין תועפות אלו שכן אצל אנשים בריאים ויציבים נפשית יצר ההישרדות הוא יצר חזק ביותר. במרבית המקרים התאבדות נובעת ממצוקה נפשית כלשהיא. מצוקה נפשית זאת עלולה להתעורר בעקבות אובדן אדם אהוב, רגשות ייאוש חזקים ועוד.. לחצים שכאלו לרוב יהיו מלווים בדיכאון וטיפול תרופתי בתרופות נוגדות דיכאון מסוג SSRI  או SNRI עשוי להביא לשיפור משמעותי במצבו של האדם המתמודד עם נטיות אובדניות.

 

כיצד ניתן לזהות ולסייע לאדם אובדני

מרביתנו מרגישים מדוכדכים מדי פעם אבל אצל אדם המתמודד עם נטיות אובדניות מצבי הרוח הרעים עשויים להימשך לאורח תקופות ממושכות יותר. כמו כן אדם שכזה עשוי להימנע מפעילויות באופן כללי, גם כאלה שבעבר הסבו לו עונג ועוררו בו עניין וגם כאלה שקשורות בניהול השוטף של המשימות היום יום. כך למשל אדם הסובל מדיכאון ונטיות אובדניות עשוי להימנע באופן עקבי מלנסוע לים, גם אם בעבר הוא לא ויתר אל אף הזדמנות ללכת לחוף. דוגמא נוספת היא אדם מסודר ומאורגן שעתה חי בבלגן ולכלוך ולא מטפל בענייניו השוטפים, משלם חשבונות, מגיע לעבודה בזמן וכדומה. במידה וזיהיתם סימנים שכאלה עליכם לדבר עם האדם ולהפנות אותו לקבלת עזרה מקצועית.

התאבדויות הם אומנם נושא לא פשוט אך חשוב מאוד שנדע לדבר על נושאים חשובים אלו עם האנשים הקרובים אלינו. כדי לקבל מידע נוסף על נושאים חשובים אלו היכנסו למגזין הבריאות – ראש בריא.

 

קפיצה מבניין

אז מה היה לנו בעמוד זה?
מאמרים נוספים
שאולי תאהבו